Özzet

Bir geek zihninin özeti

Quest İstanbul – Epidemic – Kaçış Oyunu İnceleme

| 1 yorum

Genelleme yaparak türün tüm oyunlarına “kaçış oyunu” desek de Quest İstanbul’un Epidemic oyununda bir yerden kaçmanız gerekmiyor. Girdiğiniz muayenehanedeki araç gereçleri kullanarak dünyayı kurtarmanız yeterli!

Beyoğlu’nda bulunan Quest’in şimdilik tek oyun olan Epidemic’e dair övgüleri daha önce duymuştuk ve oynamayı planlıyorduk ki RoomEscaper’ın bir yarışmasından ödül olarak bu oyunu kazanınca fazla beklemeden rezervasyonumuzu yaptırdık.

Salgın var!

1970’li yıllarda bir muayenehanede geçen oyunda Dr. Selim Aksoy’un sentezlemek üzere olduğu bir virüsü yayılmadan önce durdurmaya çalışıyorsunuz.

Oyuna girişte sizi öyküyü ve kuralları anlatan bir mektup karşılıyor. Süreniz bu alanı geçtikten sonra başlıyor. 4 odadan oluşan, 120 metrekarelik, oldukça ferah bir oyun alanı var. 4 kişilik ekibimizle bir oda dışında oldukça rahat çalışabildik. Oyun içinde istediğiniz zaman kullanabileceğiniz bir tuvalet de var. Epidemic’te ipucu isteme hakkınız yok. Gerekli gördüğü noktalarda operatör size ipucu veriyor. İpuçları için klasör hoparlör yönteminin dışında birkaç yöntem de kullanılıyor. Oyun alanı geniş olduğu için, işiniz biten odalardaki ışığın sönmesi iyi düşünülmüş bir ayrıntı.

Takım: Selim (PCnet), Doruk (Dijital Projeler), Mahmut (CHIP), Ercan (CHIP Online)

Takım: Selim (PCnet), Doruk (Dijital Projeler), Mahmut (CHIP), Ercan (CHIP Online)

Bulmacalar ve dekorasyon

Bugünlerde birçok oyunun web sitesinde gerçek fotoğraflara yer vermekten kaçındığını görüyoruz. Quest’in web sitesindeki fotoğraflarsa başarılı dekorasyonu gözler önüne seriyor. Epidemic, dekorasyon açısından en başarılı bulduğumuz oyunlardan biri oldu. 1970’lerin muayenehane havası gerçekten iyi yansıtılmış. O tanıdık “hastane kokusunu” bile alacak, belki muayene odasında birkaç saniyeliğine de olsa doktorculuk oynayacaksınız!

Genellikle gözlem ve parça toplamaya dayalı özgün bulmacalar tercih edilmiş. Kilitlerle çok fazla uğraşmayacak, mekanizmalardan keyif alacaksınız. Bir de takım halinde çözülmesi zorunlu olan bir bulmaca var ki bu yüzden “tek kişiyle bitirilemeyecek oyun” deniyor. Epidemic kesinlikle bir korku oyunu değil ama bu bulmaca, belli bir korku türünü az da olsa harekete geçirebilir. Spoiler vermemek için ne olduğunu yazmayacağız ama gerekirse operatörün size derhal yardımcı olacağından eminiz. Oyun çok akıcı bir şekilde ilerliyor ve son odadaki epey vakit harcadığımız bir bulmaca dışında tüm bulmacaları ve yönlendirmeleri başarılı bulduk.

Heyecan doruğa çıktığında eldivenleri takmayı unutmayın!

Değerlendirme

Oyun sonrası sohbetimizde, oyunculardan alınan geri bildirimler sayesinde oyunun birçok kez güncellendiğini öğrendik. Oyunun geçen ay oynadığımız son hali, dekorasyonu, akıcılığı ve bulmacalarıyla en beğendiğimiz oyunlar arasına girdi. Epidemic, üç farklı finaliyle de dikkat çekiyor. Biz dünyayı kurtarmayı başardığımız için oyuna aşağıdaki final videosuyla veda ettik. Tüm kaçış oyunu severlere öneriyoruz.

Puanlama

  • Zorluk: 7/10
  • Mekân ve dekorasyon: 9/10
  • Kurgu: 9/10
  • Bulmaca kalitesi ve özgünlük: 8/10
  • İdeal kişi sayısı: 4-5
  • Bizim kaçış süremiz: 59 dakika
  • Oynama tarihi: 10 Eylül 2015

Yazan: Selim Şumlu

Teknoloji yazarı ve geek. Çevirmen, Mozilla temsilcisi, Curlie meta editörü, Mensa yöneticisi, Goodreads kütüphanecisi, webmaster, Kemalist. Herkes için ve hiç kimse için bir kişi.

1 yorum

Bir yanıt yazın

Required fields are marked *.