Özzet

Bir geek zihninin özeti

Uyduruk Facebook grupları

| 1 yorum

Facebook’ta aldığım grup ve sayfa davetlerinin neredeyse hepsini reddediyorum. Peki suç bende mi?

Hepimiz Facebook kullanıyor muyuz? Kullanıyoruz. Her gün Facebook’ta saatlerini geçiren vatandaşlarımız var mı? Var. Facebook’ta her türlü insanla karşılaşmak mümkün mü? Kesinlikle. Facebook’taki arkadaşlarınızdan grup ve sayfa davetleri alıyor musunuz? Muhtemelen her gün. Peki sırf arkadaşınız davet etti diye bu uyduruk gruplara katılmanız gerekir mi? Asla!

Gördüğüm kadarıyla ortalama bir Facebook üyesinin Facebook’ta birkaç yüz arkadaşı bulunuyor. Örneğin benim şu anda 332 arkadaşım var bu arkadaşlarımdan hemen hemen her gün 2 adet grup ya da sayfa daveti alıyorum. Reddettiğim davetlerin oranıysa, tahminime göre %95-99 arasında olması gerek. Şimdi, reddettiğim davetlerin bazı ortak özelliklerine göz atalım:

  • Adı dünya dillerinde anlam taşımayan gruplar: Grup adları Türkçe olmak zorunda değil, İngilizce ve hatta Mors koduyla yazılmış gruplar ve sayfalar bile kabulüm. Ancak “**uzάK duЯ HuzuЯ wέЯ !” ya da “Gündé 2 Saat Facé Şart ..! xD” sayfasına beni hiçbir güç üye yapamaz! Kişisel görüşüm, bu grup ve sayfaların kurucularının işi gücü olmayan, kültürsüz, beş kelimeden oluşan grup adını düzgün Türkçeyle yazmalarını istesek zorlanacak kişiler olduğu yönünde. Bu tarz gruplara katılmayın, katıldıklarınız varsa da üyelikten ayrılın. Bu gruplar, Facebook profilinizin seviyesini düşürmekten başka bir işe yaramaz.
  • Vatan kurtarma grupları: Bu grupların ortak özelliği, grup resminde Atatürk fotoğrafı, Türk bayrağı ya da Türkiye haritası yer almasıdır. Bir diğer ortak özellikleri de, bir kez üye olunduktan sonra gruba bir daha dönülüp bakılmamasıdır. Öncelikle şunu belirtelim: Bir Facebook grubuna üye olarak ülkeyi bataklıktan kurtaramazsınız. “Türk’ün gücünü gösterecek X kişi” bulmak, “Atatürk’ü seven X milyon kişi”ye ulaşmak hiçbir işe yaramaz. Ben bu grupların hiçbirine üye değilim ve inanıyorum ki birçok üyeden daha vatansever ve Atatürkçüyüm.
  • Sanatçı, oyuncu vb. grupları: Bir arkadaşınızın sevdiği şarkıcı ya da beğendiği oyuncuyla ilgili üye olduğu bir gruba ya da sayfaya hiç kimsenin beğenilerini dikkate almadan bütün arkadaş listesini davet etmesi bence görgüsüzlük ve terbiyesizliktir. İsmail YK grubuyla vaktimi harcayanlar, lafım size! Ama “İsmail YK’nın Türkçe Konuşmayı ve Şarkı Yazmayı Öğrenmesini İsteyenler” grubunu dikkate alabilirim.
  • Adı büyük harfle yazılan, gereksiz noktalama içeren gruplar: Bir örnekle ifade etmek gerekirse, “KANKASIZ HAYAT OLMAZ DİYENLER… :))” ismi büyük harfle yazıldığı gibi sonuna üç nokta, gülücük gibi anlamsız noktalama işaretleri eklenmiş. Genel kural olarak, büyük harfle yazılan gruplar ilgi alanıma girse bile üye olmam. İnternette büyük harfle yazı yazmak bağırmak anlamına gelir ve hoş karşılanmaz. Sırf dikkate çekici olsun diye büyük harfle yazılan grupların, kurucusunun bencilliğini ya da bilgisizliğini yansıttığını düşünüyorum. Benzer şekilde, grup adının başına yıldızlar döşemek, harfleri uzatmak vb. de görgüsüzlük örneğidir.
  • X kişi grupları: Bu gruplar genellikle bir şeyleri “kurtarmak” ya da “kanıtlamak” amacındadır ve X tarihinde Y sayıda kişiye ulaşmak gibi amaçlarla kurulurlar. “TÜRKÜN GÜCÜNÜ GÖSTERELİM HEP BERABER 1.000.000 KİŞİ” ya da “Lig başlayana kadar 250000 Fenerli bulabilirim” gibi gruplar güzel ama üye olunmaması gereken gruplardır. Bir kere, Türk’ün gücünü göstermeye niyetli 50 kadar grup var. Bunların hepsine üye olsanız bile değişecek bir şey var mı? O gruptan, Türk olmayan bir kişi bile haberdar olmayacak. Bu grupların bir diğer riski de bir anda yön değiştirebilmeleridir. Grup yöneticisi grubun adını değiştirebildiği için, örneğin kötü niyetle kurulmuş “Türk Bayrağını Canından Çok Seven 100.000 Kişi” grubu belli bir sayıya ulaştığında “Apo Serbest Bırakılsın Diyenler” grubuna dönüşebilir.

Siz siz olun, saygın bir Facebook profiline sahip olmak istiyorsanız “uyduruk” tabir ettiğim gruplara ve sayfalara katılmayın. Daha da kötüsü, arkadaşlarınızı bunlara davet ederek onları rahatsız etmeyin.

(Bu köşe yazısı PCnet Eylül 2010 sayısında yayımlanmıştır.)

Yazan: Selim Şumlu

Teknoloji yazarı ve geek. Çevirmen, Mozilla temsilcisi, Curlie meta editörü, Mensa yöneticisi, Goodreads kütüphanecisi, webmaster, Kemalist. Herkes için ve hiç kimse için bir kişi.

1 yorum

Bir yanıt yazın

Required fields are marked *.