Özzet

Bir geek zihninin özeti

Şahane olmak

| 2 yorum

Dünyanın en şahane tarayıcısı Firefox için yıllardır kullanılan, benim de Firefox’la ilgili Türkçe tanıtım metinlerinde ve çevirilerde ağırlık verdiğim bir motto var: şahane (İng. awesome). Tahminimce bu motto, Firefox 3’te karşımıza çıkan ve tarayıcı dünyasında bir devrim yaratan şahane çubuktan (İng. awesome bar) geliyor ki bence kulağa da çok hoş geliyor. “Şahane” sözcüğü sanki klasik tanıtım sözlerinin dışına çıkarak Mozilla’nın kullanıcı dostu yapısını, dev şirketlere karşı vurdumduymazlığını, Mozilla’cıların aslında aramızdan birileri olduğunu gözler önüne seriyor. O yüzden Firefox’un şahane olmasını seviyorum.

Yalnız şöyle bir şey var ki, Firefox’la ilgili bir şey yazarken “şahane” sözcüğünü kullandığımda aklıma hep Ajdar’ın Nane şarkısının nakaratı geliyor: “Şahaneyim şahane! Bundan sana ne?”
Hoşuma gitmiyor da değil. 🙂 Ajdar’ı Mozilla Temsilcisi yapsak mesela, Firefox’a şarkı yazsa, Ajdar konseri eşliğinde Firefox partisi düzenlesek, hoş olmaz mı?

Yazan: Selim Şumlu

Teknoloji yazarı ve geek. Çevirmen, Mozilla temsilcisi, Curlie meta editörü, Mensa yöneticisi, Goodreads kütüphanecisi, webmaster, Kemalist. Herkes için ve hiç kimse için bir kişi.

2 yorum

Bir yanıt yazın

Required fields are marked *.