Özzet

Bir geek zihninin özeti

Çocukken hep bilim adamı olmak isterdim

| 3 yorum

Lisedeyken bilgisayar mühendisliği okumak istemiştim, ama “sistem” bunu bana ve zekâma layık görmediğinden o aşamaya gelemedim. Dil bölümünde okumadığım hâlde çevirmen olayım dedim, İngilizce YDS’ye girdim, 100 üzerinden 95 yaptım ama “sistem” yine kabul etmedi: Dil bölümü öğrencisi değilmişim, eğitimini dahi almadan o kadar yüksek bir puan yapabiliyorsam İngilizce Mütercim-Tercümanlık okumak benim ne haddimeymiş?!

Kariyer planlarımı yeniden aklıma getiren şey, bunu okuduktan sonra şu Jung Tipoloji Testi‘ni (İngilizce) uygulamam oldu. Mizaç tipim INTJ (içe dönük – sezinleyen – düşünen – sonuçlandırıcı) imiş. Keirsey sınıflandırmasına göre “mastermind” da deniyor. Test, kariyerine yön vermek isteyenler ama kendini yeterince tanımayanlar -O nasıl oluyorsa?- için oldukça başarılı sonuç veriyor. Denem o ki, burada ve şurada INTJ’lerin karakter özellikleriyle ilgili okuyacağınız her şey -en azından benim açımdan- doğru. Benden iyi bilim adamı veya programcı olurmuş mesela. Bak sen!

Daha lise yıllarımda istediğim bir üniversite bölümünde okuyamayacağımı anlayınca “ne yapalım” dedim; teknoloji yazarı oldum, gazeteci oldum, çevirmen oldum, web tasarımı yaptım, web programlaması yaptım, çeşitli fikir ve projelere imza attım. Bunların eğitimlerini almak isterdim tabii, ama hiçbiri için özel bir eğitim almadım. Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri okudum ve mümkün olduğu sürece o alanla ilgili bir iş yapmayacağım. Yaptığım işlerin hepsini çok seviyorum. Zevk aldığım şeyleri yapıyorum, bazen üstüne para kazanıyorum, yorgunluk ve bıkkınlık hissetmiyorum, hayat bana güzel!

Siz siz olun, hâlâ fırsatınız varsa, istediğiniz işe sahip olmak için elinizden geleni yapın!

Yazan: Selim Şumlu

Teknoloji yazarı ve geek. Çevirmen, Mozilla temsilcisi, Curlie meta editörü, Mensa yöneticisi, Goodreads kütüphanecisi, webmaster, Kemalist. Herkes için ve hiç kimse için bir kişi.

3 yorum

Bir yanıt yazın

Required fields are marked *.