Özzet

Bir geek zihninin özeti

Spam’e karşı yeni bir servis: dudmail

| 0 yorum

Hem işim gereği hem de meraktan her gün birkaç yeni siteye ve servise kaydolduğum için spam önleme araçlarının her türlüsünü etkin şekilde kullanıyorum. Tek kullanımlık (disposable) e-posta servisleri yerine yıllardır Spamgourmet‘yi kullanıyordum, ama birkaç önce dudmail servisini keşfettim. dudmail tek kullanımlık adresler oluşturmanızı sağlıyor ama servise kaydolursanız, tıpkı Spamgourmet gibi, sahte e-posta adreslerinizi detaylı şekilde yönetmenize izin veriyor; ancak bu servis Spamgourmet’den daha işlevsel. Peki bu ne işe yarıyor?

Diyelim ki dandiksite.com adlı bir siteye üye olacaksınız ama sitenin hiç güvenilir bir hâli yok, e-posta adresinizi satabilir ya da spam gönderebilirmiş gibi duruyor. O zaman dudmail.com’a gerçek e-posta adresinizle ücretsiz üye olup dandiksite@kullanici.scatmail.com şeklinde bir e-posta adresi oluşturuyor ve siteye bu adresle kaydoluyorsunuz. scatmail.com üzerinden bu adrese toplam kaç tane e-posta gönderilebileceğini veya hangi tarihe kadar gerçek adresinize yönlendirilmesini istediğinizi ayarlayabilirsiniz. Bu sınır aşıldıktan sonra  o adrese gelen hiçbir e-posta size yönlendirilmiyor, ama istediğiniz scatmail.com’a girip son 14 gün içinde o adrese gelen e-postalara bakabiliyorsunuz. Spam’lerini bile organize etmek isteyenler için harika bir çözüm.

Yazan: Selim Şumlu

Teknoloji yazarı ve geek. Çevirmen, Mozilla temsilcisi, Curlie meta editörü, Mensa yöneticisi, Goodreads kütüphanecisi, webmaster, Kemalist. Herkes için ve hiç kimse için bir kişi.

Bir cevap yazın

Required fields are marked *.